Sokan veszélyes hobbiként tekintenek a búvárkodásra, de itt az ideje, hogy eloszlassuk a kételyeket! Összegyűjtöttünk 5 tévhitet a búvárkodásról, amik csak első pillantásra tűnnek veszélyesnek, azonban ha jobban megérted magát a tevékenységet, rájössz hogy egyáltalán nincs okod tartani a búvárkodástól.
1. „Mindennek vége, ha elfogy a levegő”
Sokan attól félnek, hogy búvárkodás közben egyszer csak elfogy a levegőjük és megfulladnak a vízen. Az igazság az, hogy a jól képzett búvár sosem fogy ki a levegőből, de még ha valamilyen probléma okán mégis elszökne a levegő sincs ok az aggodalomra. A búvárkodás részben azért is páros tevékenység, hogy növeljük a merülések biztonságát, továbbá a merüléshez használt műszerek (nyomásmérő, búvár computer) is segítenek abban, hogy lásd mi történik és mennyi levegőd van még. Vészhelyzetben mindig ott van a társad, aki segít abban, hogy biztonságosan a felszínre érjetek. Az oktatás során megtanulod, hogy hogyan kell megfelelően lélegezni, így a levegőd biztosan elegendő lesz a merülés idejére és azt is megtanulod hogyan kezeld és mi az eljárás különböző vészhelyzetekben.
2. „A nyomás miatt kilyukad a dobhártyám”
A tanfolyam egyik első témaköre a fiziológia. Ennek keretében megtanulod hogyan hat a nyomás a testedre. A víz nyomása sokak számára ijesztő lehet, de a búvárkodás során a nyomás okozta kellemetlenséget is kontrollálni tudod. A búvárkodók megtanulják, hogyan kell egyenletesen kiegyenlíteni a légutakat, így a test is alkalmazkodni tud a nyomásváltozáshoz minden probléma nélkül. Ezt hívjuk Valsalva-manővernek. Komolynak hangzik, de valójában ezt alkalmazod, amikor a hegyek között utazol vagy a repülőn bedugul a füled. Egyszerű, nem?:)
3. „Mindenféle szörny leselkedik rám a mélységben”
Bár a tenger mélyén vannak izgalmas és néha ijesztő élőlények is, de egyik sem akar megenni:) Az állatok nagy többsége a rekreációs búvárkodás során teljesen veszélytelen, de még ha azok is lennének, az élőhelyüket tiszteletben tartva és a megfelelő etikettet betartva teljesen veszélytelenek az emberre. A búvároknak szigorúan tilos zavarni vagy bolygatni az élővilágot, így a találkozások biztonságosak és élményekkel telik. A képzések során kitérünk az egyes halfajok, medúzák és egyéb élőlények tulajdonságaira és hogy melyekre kell figyelnünk a merülések során, hogy elkerüljük a problémás helyzeteket.
4. „Túl bonyolult a felszerelés kezelése”
A búvárkodás során használt felszerelések elsőre bonyolultnak tűnhetnek, de a megfelelő oktatás során megtanulod, hogyan használd őket. A búvárfelszerelés a biztonságodat szolgálja, és a tanfolyamok során a búvárok megismerik, hogyan ellenőrizzék és használják azokat.
5. „Sötét van a víz alatt”
Nos, egy bizonyos mélység alatt igen, de ezt te nagy valószínűséggel sosem éred el:) A fény a vízbe hatolva megtörik, így ennek megfelelően különböző mélységekben különböző színek vesznek el. Először kb. 5-10 méteres mélységben a piros, a narancs, majd a citromsárga és így tovább. Ettől függetlenül továbbra is világos van és az élővilág ebben a mélységben a legszebb és leggazdagabb. Gyakran végzünk éjszakai merüléseket is, hiszen éjszaka egy teljesen más arcát mutatja a tenger. Azok az élőlények, amik nappal alszanak vagy rejtőzködnek naplemente után válnak igazán aktívvá. Ilyenkor már valóban sötét van, ezért speciális lámpákat viszünk magunkkal, amivel könnyen tájékozódunk. A sötétség nem hátráltató tényező, épp ellenkezőleg. Ebben a környezetben azokat az élőlényeket is megfigyelhetjük, amiket napközben nem.
Sok tanuló érkezik hozzánk azzal a céllal, hogy legyőzze a félelmeit és oktatóként az egyik legnagyobb öröm, amikor valaki a segítségünkkel túljut a félelmein és ezzel új lehetőségeket tár maga elé. Legyen szó víziszonyról, klausztrofóbiáról vagy az élőlényektől való félelemről, a megfelelő oktatóval mindegyik legyőzhető!