Ahogy sok más vízi sportnál, így a búvárkodásnál is elengedhetetlenek a bóják, hogy segítségükkel különböző feladatokat láthassunk el vagy helyzetjelentést adhassunk a felszínen lévő társainknak. Búvártúrákon elvárt, hogy minden búvárnál legyen legalább egy bója, amit tudnak használni, ha szükség van rá. Többféle fajtáját különböztetjük meg funkciója, szerkezete és színei alapján. A bóják, alapvető felszerelések minden búvár számára. Segítségükkel a felszínen tartózkodók láthatják a merülők helyzetét, és biztonságot nyújtanak a vízfelszín és a víz alatt lévő búvárok közötti kommunikációhoz. Nálunk a búvártanfolyamon alapkövetelmény, hogy a haladó búvároknál ne csak legyen, de tudják is használni a bójákat. Ebben a cikkben összeszedtük neked a legfontosabb tudnivalókat erről a páratlanul fontos eszközről.
A különböző bóják és szerepük
- A dSMB (Delayed Surface Marker Buoy), avagy a késleltetett felszíni jelölő bója fő feladata, hogy láthatóvá tegye a búvár helyzetét a felszínen lévők számára. Ez különösen fontos a nyílt tengeren, ahol a hullámok és a rossz időjárási viszonyok nehezítik a láthatóságot. Az adott merüléshez szokás meghatározni, hogy milyen méretű és színű bóját viszünk magunkkal. Egy nagyobb méretű dSMB-t könnyebb észrevenni, így általános szabályként a legnagyobb – de még könnyen kezelhető – bóját érdemes választani. Jellemzően a merülés végén szokás felküldeni a biztonsági megálló megtartásánál, így a víz alatt referenciapontként, a víz felett pedig jelzőeszközként szolgál.
- Az SMB (Surface Marker Buoy), avagy a felszíni jelölő bója egy olyan eszköz, ami a merülés alatt végig a felszínen jelöli a búvárok helyét a megfigyelők, hajósok és sportolók számára. Azt jelenti, hogy a bója környezetében búvárok tartózkodnak, ezért fokozott figyelemmel kell közlekedni. Alakjuk és színük többféle lehet, de a lényeg, hogy messziről is jól észrevehető, jól látható legyen. Ha a búvárnak olyan eszközökre lehet szüksége a merülés bizonyos fázisaihoz, amiket nem vihet magával (ivóvíz, plusz súlyok, oxigén palack, GPS lokátor, stb.), akkor ezeket tárolhatja a felszíni bóján.
- Liftbag, avagy az emelőballon vagy emelőbója egy kicsit kilóg a sorból, hiszen ez az eszköz leginkább nehezebb tárgyak mozgatásához vagy felszínre hozatalához szükséges. Vészhelyzetben viszont a sérült BCD funkciójának kiváltására is alkalmas lehet.
Színek és jelentésük
Habár manapság már minden színben kaphatóak, a dSMB színe nem csupán esztétikai kérdés; bizonyos színek különböző jelentéssel bírnak:
-
Piros/Narancs: Ez a leggyakoribb szín, általános helyzetjelzésre használják. A legtöbb búvár ezt választja.
-
Sárga: Bizonyos búvárkörökben vészhelyzetet jelez. Ha a búvár nem tud azonnal feljönni a felszínre, sárga bóját küldhet fel, jelezve, hogy segítségre van szüksége. Egy másik indok a sárga színre, hogy a borús, felhős napokon kontrasztosabb, jobban kitűnik a víz felszínén.
-
Fekete: Rövid időre népszerűvé vált, mivel jól kontrasztálhat a kék vízzel, ez a szín azonban a legtöbbször nem túl előnyös.
-
Egyéb színek: Léteznek fehér, rózsaszín vagy más színek is, de ezeket inkább egyéni preferencia miatt választják a búvárok, hogy passzoljon a felszereléshez.
Nyitott és zárt rendszerű bóják
Három fő típusú bója létezik a szerkezetük szempontjából:
-
Zárt végű bója: Ez egy teljesen ‘zsák’, amit csak egy szelepen keresztül lehet felfújni vagy szájjal vagy az inflátortömlővel vagy mindkettővel. Előnye, hogy a benne lévő levegő nem tud távozni, ha a bója elfekszik a felszínen. Csak egy szeleppel lehet kiereszteni belőle a levegőt.
-
Nyitott végű bója: Egy egyszerű formájú bója, ami alul nyitott. Könnyen felfújható a kilélegzett levegővel vagy az octopust használva. Hátránya, hogy ha eldől a vízfelszínen, a levegő kiszökhet, majd visszamerülhet, ezzel elveszti a funkcióját.
-
Félig nyitott bója: Egy szűkített nyílással (tölcsér) rendelkezik, amely miután felfújtuk a bóját lezár és megakadályozza a levegő távozását, de csak akkor, ha teljesen felfújták. Ezt szájjal, inflátor tömlővel és a reduktorral is fel lehet fújni.
Általánosságban a zárt végű bóják megbízhatóbbak, mivel kicsi az esélye hogy felfújás után kiszökjön belőle a levegő, illetve a felszínre érve a magasba emelve is jelezhetünk vele a társainknak.
Egyéb extrák
-
Fényvisszaverő csíkok: Ez nappal is hasznos tud lenni, de az éjszakai merülések során vagy rossz időjárási körülmények között méginkább, hiszen a fényt visszaverve növelik a láthatóságot.
-
Üzenettartó zseb: Lehetővé teszi rövid üzenetek küldését a felszínre.
-
Inflációs mechanizmus: Az előzőekben már esett róla néhány szó. A bóját lehet szájon át, inflátortömlővel, vagy a reduktorral feltölteni.
Minden bóját orsóval küldünk a felszínre és karabínerrel rögzítjük fellövés után. Rossz gyakorlat, ha valaki a BCD-hez csatolja, mert ha a felszínen nagy a hullámzás vagy a bóját elvinné egy hajó, akkor magával ránthat minket.
Milyen dSMB-t érdemes választani?
- Szín: A piros vagy narancs bója a legjobb választás
az általános helyzetjelzéshez.
-
Méret: Minél nagyobb, annál jobb – különösen nyílt vízi merüléseknél. Ha sima a vízfelület vagy alacsonyak a hullámok, akkor elég lehet egy 120-140 cm-es bója, viszont nagy hullámzásnál a 160-180cm-es bója ajánlott.
-
Típus: A zárt rendszerű, varrott élű bóják a legmegbízhatóbbak, de mivel a félig nyitott bóját többféleképpen lehet felfújni, így ez is népszerű.
A megfelelő bója kiválasztása nem csak a búvár biztonságát növeli, hanem a merülés során felmerülő kommunikációs igényekre is megoldást nyújt. Válaszd az igényeidnek legmegfelelőbbet, és mindig győződj meg róla, hogy biztonságosan tudod használni a felszerelést.