Egyes búvárok csupán egy opcionális programként tekintenek az éjszakai merülésre a nyaralásuk során, míg mások kifejezetten azért mennek, hogy minél több éjszakai merülést élvezhessenek. Vannak, akik kényelmetlenül érzik magukat, vagy akár félnek is a sötétben merülni, ahol egyedül a lámpa fénye mutatja az utat. Bármilyen is legyen a hozzáállásunk az éjszakai merüléshez, tagadhatatlan, hogy ez az egyetlen módja sok éjjeli élőlény megfigyelésének, és a víz alatti világ sötétedés után is tartogat lenyűgöző dolgokat.
Az éjszakai búvárkodás elsőre szokatlanul hangozhat, de valójában rendkívül népszerű és egyedi élményt jelent a víz alatt. Azok az élőlények, amikkel napközben találkozol, napnyugta után nyugovóra térnek és a rejtekhelyeikről előbújnak az éjszaka aktív állatok. A búvárkodás során úgy érezheted magad, mint egy űrhajós. Súlytalanul lebegsz a térben és új, felfedezetlen területeket hódítasz meg.
Ez hatványozottan igaz az éjszakai merülésekre, amikor a holdfényben és a lámpáddal világítva csodálhatod meg a víz alatti élővilágot. Általában szürkülettől hajnalig tartó időszakban zajlik, pontosan úgy, ahogyan a neve is sugallja: búvárkodás sötét órákban. A szokásos búvárfelszerelés mellett elengedhetetlen, hogy a merülés során víz alatti lámpákat használjunk a helyszín megvilágítására, illetve sokszor szükség van további fényforrásokra is, mint például palackjelölő fényekre, hajólámpákra vagy parti világításra. Az éjszakai merülés nagyjából ugyanazokat az alapelveket követi, mint a nappali merülés, bár a kézjeleket, a műszerek ellenőrzését és a lámpahasználati szabályokat tekintve van némi eltérés.
Az éjszakai búvárkodás során a vízalatti világ egészen más arcát fedezheted fel, mint a nappali merülések során. Az éjszaka hidegebb vízfelülete vonzza a különleges élőlényeket, az apró rákokat vagy a mantákat. Ezek a lények éjszaka aktívabbak, így nagyobb eséllyel találkozhatsz velük.
Még a középszerű korallzátonyok is életre kelnek napnyugta után, így számos kiváló éjszakai merülési helyszín létezik. Az éjszakai merülések gyakran elérhetők különféle parti merülési helyszíneken, ha a körülmények megfelelőek és a navigáció egyszerű, emellett sok szafarihajós program is kínál éjszakai merüléseket. Éjszaka csak olyan helyen merüljünk, ahol nappal már megismertük a területet, vagy egy tapasztalt helyi vezetővel induljunk. Mivel az éjszakai merülés során lámpa nélkül gyakorlatilag nulla láthatósággal kell számolni, fontos olyan helyszínt választani, ahol nincs vagy minimális az áramlat, és a zátony sekély vagy homokos aljzattal rendelkezik.
Az éjszakai merülés lehetőséget nyújt, hogy egy egészen más világot ismerjünk meg a víz alatt. Megfigyelhetünk alvó zátonyhalakat, aktívan mozgó tengeri sünöket és más éjszaka aktív állatokat. Az éjszakai merülés kiváló lehetőséget ad arra is, hogy magabiztosabbá váljunk búvárként, hiszen megtapasztalhatjuk a korlátozott fényviszonyokat egy ellenőrzött környezetben. Emellett izgalmas kihívás is, mivel a lámpánk fényén kívül minden teljes sötétségbe burkolózik.
Az éjszakai búvárkodás nem veszélyesebb, mint a nappali merülések, feltéve, hogy megfelelően fel vagy rá készülve. Az éjszakai búvártanfolyam segít megtanulni az éjszakai merülések speciális technikáit.