Végzett búvárként kinyílik a világ és új képzési lehetőségek tárulnak eléd. Az egymásra épülő búvártanfolyamok elősegítik a magabiztos fejlődést és a gyakorlati tapasztalat megszerzését. Az alaptanfolyamok (mint a kezdő vagy a haladó búvártanfolyam) mellett különböző specialitások segítenek abban, hogy jobban elmélyítsd a tudásod, azonban új búvárként sokszor rendkívül nehéz lehet eligazodni ezekben. Ezen felül bizonyos búvárbázisokon és merülőhelyeken ellenőrizhetik, hogy megvan-e az adott merüléshez szükséges képesítésed, különben nem engednek merülni a saját biztonságod érdekében. Ebben a cikkben kitérünk a leghasznosabb és a legnépszerűbb specialitásokra és segítünk a választásban.
Dúsított levegős búvártanfolyam (Enriched Air (Nitrox) Diver Specialty)
A Nitrox búvártanfolyam a levegőnél nagyobb oxigéntartalmú (21%+) keverékekkel való búvárkodásra való felkészültséget biztosít. Ez a tanfolyam lehetővé teszi, hogy hosszabb merüléseket hajts végre és lerövidíti a merülések közötti kötelező pihenési időt. Tapasztalt búvárok szinte minden esetben nitrox gázkeverékkel merülnek, amikor csak tehetik, mert sokkal jobban ki tudják használni ennek a légzőgáznak az előnyeit a levegővel szemben. Ehhez a tanfolyamhoz elég a kezdő (OWD) végzettség és nincs előírt kötelező merülés a képesítés megszerzéséhez, hiszen tisztán elméleti az anyag.
Mélymerülő búvártanfolyam (Deep Diver Specialty)
A mélymerülő búvártanfolyam segít elérhető közelségbe hozni a mélyen fekvő érdekességeket, legyenek azok roncsok, képződmények vagy élőlények és megtanít azokra a technikákra, amelyekre a mélyben való búvárkodás során szükséged lesz. A deep tanfolyam során megtanulod milyen eszközökre van szükséged és hogyan kell egy ilyen merülést biztonságosan kivitelezni. Ez az egyik legnépszerűbb és leghasznosabb tanfolyam a haladó búvárok számára és együtt végezhető a haladó búvártanfolyammal.
Roncsmerülő búvártanfolyam (Wreck Diver Specialty)
A hajóroncsok mindig is lenyűgöző látványt nyújtanak a tenger alatt. A roncsmerülő búvártanfolyam lehetőséget kínál arra, hogy mélyebben behatolj a hajóroncsok titokzatos világába, és megtanuld a hajóroncsokon való búvárkodás speciális technikáit. Mivel a legizgalmasabb roncsok többnyire mélyebben fekszenek, ezért érdemes a mélymerülő búvártanfolyammal vagy esetleg a haladó búvártanfolyammal együtt végezni. Ez a specialitás segít fejleszteni az irányítás és a navigációs képességeket is, hiszen tudni kell az adott roncson vagy roncsban navigálni, hogy ne tévedjünk el. A hajóroncsok gyakran történelmi vagy kulturális értékekkel rendelkeznek. A Wreck tanfolyam során azt is megtanulhatod, hogyan tiszteld és óvd ezeket a történelmi maradványokat.
Éjszakai búvártanfolyam (Night Diver Specialty)
Elsőre ijesztőnek hangzik, de ha jobban belegondolsz valójában rendkívül izgalmas! Az éjszakai búvárkodás olyan, mintha egy teljesen új világba csöppennél még a búvárkodáson belül is. Az éjszakai élet a víz alatt teljesen megváltozik a nappalihoz képest, hiszen más élőlények bújnak elő nappali rejtekhelyeikről és mutatják meg magukat. A búvárlámpák segítenek a látásban és tájékozódásban, de ennek a merülésfajtának rengeteg szabálya és technikája van, amit a tanfolyamon megtanulsz. Nem találkoztunk még olyan búvárral, akinek ne tetszett volna az éjszakai búvárkodás még a kezdeti fenntartások ellenére is.
Szárazruhás búvártanfolyam (Dry Suit Diver Specialty)
A szárazruhás búvártanfolyam azoknak szól, akik szeretnék kiélvezni a búvárkodást hidegebb körülmények között is. Habár a standard neoprén ruhák is nagyon jól szigetelnek és védenek, mindenkinek más a hőérzete. Éppen ezért fontos tudni, hogy az adott merülésekre hogyan készüljünk és milyen vastagságú vagy milyen típusú ruhát használjunk. A szárazruhák olyan neoprén vagy trilaminált anyagból készült ruhák, amik teljesen kizárják a vizet, ezért melegebb aláöltözetet használva elszigetelhetjük magunkat a hidegtől. Ez a ruhatípus megfelelő tréninget igényel, mert a kiválasztása, használata és karbantartása jóval bonyolultabb egy sima neoprén ruhánál, de cserébe sosem fogsz fázni a merülések alatt és után.
Az Open Water Búvárképzés során való részvétel az első lépés ahhoz, hogy elmerülj a víz alatti világban. Azonban a PADI speciális tanfolyamok – Deep, Wreck és Nitrox és a többi – további lehetőségeket kínálnak a fejlődésre és a kalandokra. Ha igazán jó búvárrá szeretnél válni, ne habozz elvégezni ezeket a tanfolyamokat.