Minden búvár szuperképessége a víz alatti légzés. Ehhez azonban szükség van a megfelelő búvárfelszerelésre és búvártanfolyamokra. Biztonságos és kényelmes merülés elképzelhetetlen búvárfelszerelés nélkül, azonban a búvárkodást sokan költséges hobbinak tartják a felszerelés ára és az utazások költsége miatt. Egy biztos, a minőségnek ára van és te sem szívesen bíznád az életed olyan eszközökre méterekkel a víz alatt, amik habár olcsóak, de nem megbízhatóak.

Ha igazán megszereted a búvárkodást és évente többször is merülni szeretnél, hamarosan fontossá válhat a saját felszerelés beszerzése, mert amellett hogy költséghatékony, sokkal kényelmesebb a saját, jól ismert felszerelésed használni minden merülés alkalmával.

Mi úgy gondoljuk, hogy a kényelmes felszerelés a biztonság egyik alapja, ezért segítünk abban, hogy a merüléseid során több típust is kipróbálhass a különböző felszerelésekből és megtaláljuk a számodra legmegfelelőbbet. Mindig hangsúlyozzuk, hogy vásárlás előtt kérj tanácsot az oktatódtól és így elkerülheted, hogy olyan eszközöket vásárolj, amiről később kiderül, hogy nem rád szabták.

Hogy okosan dönts, több dolgot is tehetsz. Ebben a blogban szakértői tanácsokat adunk, hogyan vásárolhatsz búvárfelszerelést anélkül, hogy túlzottan megterhelnéd a pénztárcád. Ha elkap a szenvedélye és a búvárkodás valódi hobbiddá válik, sokat spórolhatsz az okos vásárlással. Több megtakarítás pedig több merülést jelent!

Mire van szükségem a búvárkodáshoz?

Kezdd búvár karrieredet a legfontosabb felszerelésekkel: ez az ABC felszerelés vagyis a maszk, uszony, légzőcső hármas. Ezeket használhatod sznorkelezéshez is a nyaralások alkalmával, hiszen ki ne szeretné felfedezni, hogy mit rejt a tenger a nyaralóhelyhez közel? Később jöhet a reduktor, a ruha, a BCD és a computer. Ezek bőven elegendők a mediterrán vagy annál melegebb vizekben, ahol a hőmérséklet 22°C fölött van. A piac azonban ennél jóval több felszerelést kínál: például szárazruhát, biztonsági és kényelmi kiegészítőket vagy vízálló táskákat a felszerelés tárolására, szállítására. Mielőtt bármit vásárolnál, döntsd el, mely alapdarabokra van szükséged, és csak ezután válassz hozzá kiegészítőket.

1 – Az ABC felszerelés

A búvármaszk

A tapasztalat azt mutatja, hogy a megfelelő maszk kiválasztása sokszor nem megy könnyen, mert minden ember arcformája más, ezért csak úgy érdemes vásárolni, ha felpróbáltuk, jól zár az arcunkon és kényelmesnek találtuk. A búvár-, szabadtüdős és sznorkelmaszkok segítenek abban, hogy tisztán lássunk a víz alatt, ezért elengedhetetlen, hogy kényelmes legyen és ne szivárogjon be a víz. Manapság a kis térfogatú maszkok népszerűek, mivel könnyebben és gyorsabban lehet kiüríteni a vizet belőlük. A hátrányuk azonban, hogy sokaknak nyomást okoznak a szemöldök felett, főleg ha osztott lencsés maszkról van szó. Ha ilyen fájdalmat tapasztalsz, érdemes elkerülni az „S” vagy kis térfogatú modelleket, amelyek inkább szabadtüdős merülésre készültek.

Az egyik elterjedt tévhit, hogy minél kevesebb víz kerül a maszkba, annál jobb – valójában a víz bejutása a búvármaszkba természetes velejárója a merülésnek, de a képzett búvár megtanulja kiüríteni azt a maszkból. Továbbá fontos az is, hogy a Valsalva-manővert is egyszerűen tudjuk elvégezni, hiszen ez segít a fülünkben lévő nyomás kiegyenlítésében ahogy egyre mélyebbre merülünk. Hogy könnyen el tudjuk végezni, elengedhetetlen, hogy könnyen be tudjuk fogni az orrunkat a maszkon keresztül. Az alapmodelleken felül lehet találni olyan maszkokat, amik UV-szűrő réteggel vannak bevonva vagy olyannal is, amit párásodásgátlóval kezeltek.

Bármilyen típust is választunk, a legfontosabb. Hogy jól illeszkedjen és kényelmes legyen, a többi már csak extra.

Az uszony

Az uszonyok teszik lehetővé számunkra a víz alatti mozgást. Léteznek papucsos, zárt vagy állítható búváruszonyok különféle formákkal és merevséggel. Előbbi a trópusokon használatos, mivel mezítláb is hordható, utóbbi univerzális, azonban csak búvárcsizmával együtt használható.

Utazáshoz a zárt uszonyok gyakran könnyebbek és olcsóbbak. Hogy elkerüld a vágásokat és horzsolásokat, érdemes neoprén zoknit viselni. Parti merüléseknél a búvárcipő segít melegen tartani a lábat hidegebb vízben, és védi is a sziklás terepen. Bár sokoldalú, nagyobb és nehezebb szállítani. A búvárok inkább a csizmás uszonyt részesítik előnyben a sokoldalúsága és a kényelem miatt.

A hatalmas választék zavarbaejtő lehet és egy külön cikket érdemelne, de röviden összefoglalva a nehezebb, merevebb uszonyok erősebb áramlatokban jobban működnek vagy ha rövidebbek, akkor a technikai búvárok számára ideálisak. A hosszabb, rugalmasabb uszonyok a rekreációs búvárok vagy a sznorkelezők számára ideálisabb.

A sznorkel avagy légzőcső

Méltatlanul elhanyagolt felszerelés, pedig nagyon hasznos is tud lenni. Ott a helye minden búvár táskájában. Ha delfinekkel találkozunk a hajóúton, a maszk-uszony-légzőcső hármassal másodperceken belül a vízben lehetünk, míg ha a teljes búvárfelszerelést húznánk magunkra, addigra már le is maradtunk az élményről.

Szintén nagyon fontos kellék, amikor hullámos a tenger vagy nagyobb távolságot kell megtennünk a felszínen, így nem a palackban lévő levegőt kell elszívnunk, elég a sznorkelre támaszkodni. Ebből is többféle létezik: Egyszerű, merevfalú cső, vagy olyan, aminek rugalmas a szájhoz közeli része, így merülés közben sem zavar a maszkon. Van gyorsleeresztővel szerelt a könyebb ürítéshez, ha belefolyna a víz és van olyan is, ami kis csigává csavarható fel és zsebbe helyezhető, hogy csak akkor kelljen elővenni, amikor szükség van rá.

2 – A reduktor

Amint beszerezted az első reduktorod nem is akarsz mással merülni.

A légzőautomata kiválasztása technikai tudást igényelhet, ezért itt is fokozottan igaz, hogy vedd igénybe szakember segítségét a kiválasztásnál. Válassz olyan modellt, amely megfelel a vízhőmérsékleti tartománynak (hideg és meleg vízben egyaránt használható vagy csak meleg vízben használható típus), DIN vagy Yoke csatlakozású, kiegyensúlyozott vagy kiegyensúlyozatlan és kényelmes légzést biztosít.

Jó hír, hogy a könnyebb, utazásra tervezett légzőautomaták általában olcsóbbak. Fontos azonban tudni, hogy ezeket a modelleket többnyire nem ajánlják 14°C alatti hőmérsékleten használni.

Kétféle csatlakozás létezik, DIN és Yoke, régiótól függően. Európában széles körben elterjedt a DIN szabvány, míg a Yoke inkább Amerikában és Délkelet-Ázsiában gyakori. Viszont bármilyen képzett és tapasztalt búvár tudja, hogy inkább érdemes egy kiegyensúlyozott első lépcsővel rendelkező DIN csatlakozós, kiegyensúlyozott légzőautomatát választani.

Vannak külünböző extrák is a reduktoron, mint például a levegőátfolyás szabályozó vagy a szabadonfolyás gátló kapcsoló. Ezek rendkívül hasznos funkciók, de növelik is a reduktor árát.

3 – A búvárruha

Sokunk számára a búvárkodás első élménye egy próbamélyülés volt egy trópusi nyaralás során. Ám 28°C alatti vízhőmérsékletnél érdemes teljes búvárruhát magunkra venni, mivel a vízben 25-ször gyorsabban veszítjük el a testhőnket, mint a levegőben.

Attól függően, hol tervezel merülni, különböző típusú és vastagságú ruhákra lehet szükséged: a 2-3 mm-es neoprén ruhától egészen a szárazruháig.

Gyakorlott búvárok tudják, hogy akkor teljes a tár, ha van legalább egy 5 mm-es hosszú ruha, egy 5mm shorty (rövidujjú, rövidszárú) és esetleg egy szárazruha, ha nagyon hideg helyeken merülünk. A 7, 9 vagy 12 mm-es ruhákra csak akkor van szükség, ha kizárólag hideg vízben merülsz. A trópusokon, ahol gyakran 26°C fölötti a vízhőmérséklet, egy egyszerű UV szűrős aláöltözővel és egy boardshorttal is kényelmesen merülhetünk.

Minden gyártónak van egy saját skálája a különböző vastagságú ruhák hővédelmét illetően, de a hőérzet egyénenként változik, ezért jobb inkább fölé lőni, mint alá. Általánosságban az alábbi ajánlások érvényesek:

  • 3 mm-es neoprén ruha > 26°C
  • 5 mm-es neoprén ruha 21-26°C
  • 7 mm-es neoprén ruha 17-21°C
  • 7 mm-es félszáraz ruha 14-16°C
  • Szárazruha < 14°C

4 – A BCD

A BCD fő funkciója, hogy a búvár szabályozhassa a felhajtóerejét a víz alatt és a felszínen.

A felhajtóerő-szabályozó eszköz (BC vagy BCD) egy levegőtartállyal ellátott búvárfelszerelés, amely lehetővé teszi a semleges felhajtóerő elérését a víz alatt és a pozitív lebegőképességet a felszínen. A levegő mennyiségét változtatva a BCD-ben szabályozható a felhajtóerő, a gázt pedig a búvár légzőpalackjából vagy szájon át fújhatja be.

Saját BCD használatával nemcsak tisztában lehetsz annak állapotával, hanem biztos lehetsz abban is, hogy csak te használod – ráadásul kényelmesebb a saját felszerelést viselni, mint egy sokak által használt BCD-t!

A BCD-k két típusa a dzseki vagy mellény típusú BCD, illetve a wing típusú BCD. Előbbi inkább a rekreációs, utóbbi inkább a technikai búvárok körében népszerűbb, de egyre több rekreációs búvár választja a wing típusú BCD-t vagy a kettő közötti átmenetet képző hátlebegtetős dzseki típusú BCD-t. Sokkal könnyebb kezelni, kényelmesebb és moduláris (épp ezért költséghatékony is), ami rendkívül előnyös, mert ha valamelyik részt cserélni kell, akkor elég csak azt megvásárolni és szervizelni az egész felszerelés helyett.

5 – A búvárcomputer

A búvárcomputer a mélységet és az időt figyelve egy dekompressziós modell alapján követi a testedben oldódó nitrogén mennyiségét a merülés alatt. Folyamatosan jelzi, hogy mennyi biztonságos merülési időd maradt. Egyesíti a mélységmérőt, az időmérőt, és néha a nyomásmérőt (ha van hozzá a palackhoz csatlakoztatható jeladó) egyetlen praktikus eszközben. Minden búvár computerrel merül, mert ez logikus és biztonságos választás.

Számos lehetőség közül választhatsz, és egy kis segítséggel könnyen megtalálhatod a megfelelőt az oktatód segítségével. A választás nem egyszerű, de néhány szempont segíthet a döntésben;

Tedd fel magadnak a kérdést: Milyen típusú merüléseket végzek most, és milyen terveim vannak a jövőre nézve? Melyik computer illeszkedik a jelenlegi felszerelésemhez, vagy milyen komplett csomag tartalmazza a számomra ideális computert?

Tekintsd meg a különböző búvárkomputerek funkcióit és hogy azok mennyire passzolnak a merülési stílusodhoz. Fontold meg:

  • Maszkkal is jól olvashatóak az adatok, elég nagy a kijelző? Elég világos az adatok megjelenítése?
  • Az adatok megjelenítése érthető számodra – jobban szereted a számokat, vagy szívesebben nézel grafikont és diagramot? Esetleg testreszabható a nézet?
  • Könnyen megtalálod a szükséges merülési információkat?

Egy jó búvárcomputer nem olcsó, de ez az egyik, ha nem a legfontosabb eszköz, amire az életed bízod!


Összefoglalva pedig, ha saját felszerelést szeretnél magadnak nem muszáj egyszerre beruháznod mindenre, fokozatosan építheted fel a szetted úgy, ahogy az neked a legkomfortosabb. Egy biztos, az ABC felszereléssel nem lőhetsz mellé, hiszen ha érdekel a tenger élővilága, egészen biztosan magaddal viszed majd a nyaralásokra. A többi felszerelés megvásárlása és annak sorrendje pedig rajtad múlik. Azt tanácsoljuk mindenképp fordulj az oktatódhoz segítségért.

Iratkozz fel!

Értesülj elsőként a legjobb ajánlatokról, búvártúrákról!