Ahogyan a felszíni túrázások alkalmával, úgy a víz alatt is rendkívül fontos – hacsak nem fontosabb -, hogy jól tájékozódjunk. Egy új merülőhelyen számtalan dologra kell figyelnünk, ami közül az egyik a térbeli tájékozódás. Ehhez még hozzáadódik az is, hogy a mélységre is figyelnünk kell, hogy biztonságosan tudjunk merülni az adott merülőhelyen. Na de honnan tudják a búvárok, hogy hol vannak, merre tartanak vagy éppen hogyan találjanak vissza a kiindulási pontra legyen az a part, stég vagy bármi más?
A víz alatti tájékozódás majdnem olyan nehéz, mint amilyennek elsőre hangzik, de elegendő gyakorlással könnyen kiismerheted magad a merülőhelyeken és kellő magabiztossággal navigálhatsz egyik látványosságtól a másikig anélkül, hogy elvesznél. Ahhoz hogy mindig tudjuk a helyes irányt, az összes merülés előtt egy alapos eligazítást tartunk minden résztvevőnek, ami során részletesen ismertetjük a merülési tervet és a merülőhely sajátosságait is. Így minden búvár tisztában van a hely adottságaival, élőlényeivel, mélységgel és a vészhelyzeti tervvel.
Tájékozódást segítő eszközök
A legfontosabb eszköz, ami a segítségünkre lehet a helyes irány tartásában az a tájoló. Emellett a mélységmérő és a búvárcomputer is olyan eszközök, amik nélkül nem érdemes vízbe ugrani. Manapság ezek az eszközök mind megtalálhatóak egyetlen egy búvárcomputerben is, de sok búvár a mai napig szereti, ha analóg eszközök is rendelkezésre állnak a merüléskor, ezzel biztosítva a redundanciát. Vízbemenetel előtt betájoljuk magunkat, fejben átgondoljuk az útvonalat, a tervezett mélységet és figyelünk, hogy ne térjünk le a tervezett útvonalról. A tájékozódást segítik a víz alatti különleges képződmények, korallok vagy roncsok is, csakúgy mint a nap vagy éjszakai merülésnél a hold elhelyezkedése. Ezeket hívjuk referencia pontoknak, amik segítenek az eligazodásban.
Fontos megjegyezni, hogy sose támaszkodj kizárólag a tájolóra; Az iránytű hasznos eszköz, de a helyes beállítás a te felelősséged, főleg ha digitális tájolóról van szó. Hasznos, de nem tanácsos vakon bízni benne, hiszen csakúgy mint egy okostelefon GPS-e, ez is igényel némi körültekintést és beavatkozást. Bár a telefon GPS-e manapság már elég megbízható, mégis adhat olyan jelzéseket, ami tévútra vihet ha nem figyeljük közben a környezetünket is. Az analóg tájolót megzavarhatja bármi, ami torzítja a mágneses teret, pl. nagy hajóroncsok közvetlen közelsége vagy a saját felszerelésünkön található mágneses eszközök. Ne feledd, hogy a digitális tájolót időről időre újra kell kalibrálni Ahogy digitális eszközeinket is rendszeresen kell frissítenünk, úgy a digitális iránytű is rendszeres kalibrálást igényel. Figyelj oda a környezetedre is és használj minden elérhető eszközt, különösen rossz látási viszonyok között. A vezetőkötél használata az egyik legjobb módja annak, hogy visszatalálj a kiindulási pontra, de zavaró tényező lehet az áramlatos merülés során. Vedd figyelembe a körülményeket és azt, hogy mely eszközök szolgálnak téged a legjobban az adott merülésen.
Természetes navigációs jelek
A természetes navigációs jelek kiválasztásakor több dolgot is vegyél figyelembe; Ne csak egy nagy dolgot válassz ki, mint például egy hatalmas agykorall vagy homokfolyás, hanem oszd fel a merülési útvonalat különböző szakaszokra és minden egyes szakaszra válassz ki egy könnyen megjegyezhető képződményt vagy jelenséget. Használd ezeket és egymástól való távolságukat tájékozódási pontokként. Figyelj rá, hogy ezek a pontok egyediek legyenek, különben (főleg ha gyakori képződményekről van szó, pl. tűzkorall) könnyen összetévesztheted őket. Ne csak a kiválasztott pontokra összpontosíts, hanem jegyezd meg mi van körülötte arra az esetre, ha kicsit elbizonytalanodnál vagy letérnél az útvonalról.
A természetes jellemzők nem csak az útvonalad miatt hasznosak. Például ha homokos búvárhelyen merülsz, a hullámok által kialakított homokban lévő vonalak általában párhuzamosan futnak a parttal, így tudod merre van a part, ha megszakítanád a merülést. Egy másik hasznos módszer az áramlás felismerésére, ha figyeled a halak mozgását. Általában az áramlással szemben úsznak, hogy fékezzék magukat és ne távolodjanak el az adott koralltól, illetve hogy könnyebben tudjanak táplálkozni, hiszen a tápanyagban gazdag víz így pont az irányukba áramlik.
Az idő és a távolság mérése
Erre használhatod a lábtempód ciklusainak számolását és a palacknyomás kombinációját is. A lábtempók számolásával meghatározhatod, hogy adott irányba mennyit szeretnél haladni. Egy teljes ciklus akkor ér véget, amikor a bal és a jobb lábad is visszatért a kiinduló helyzetbe. A távolságot ezekben a ciklusokban is mérheted. Fontos azonban, hogy ha krallozással úszol, akkor így is csináld végig a merülést, ne váltsd fel például a békatempóval, mert az egyes technikákkal más távolságot tudsz megtenni.
Azt is vedd figyelembe, hogy van-e áramlás, mert az erősen befolyásolhatja a számításaid. Ha ugyanazon távolságon áramlat nélkül 100 tempó egy adott helyig elérni, áramlatban ez könnyen 300-ra is nőhet. Ha ezt a módszert használod, segítségedre van a palacknyomás figyelése is, hiszen így a computered segítsége nélkül is meg tudod becsülni a merülés addig eltelt idejét.
A merülés előtti fordulónyomás meghatározása alapján nagyjából be tudod határolni mikor tartasz a merülés felénél és mennyi idő van hátra mire visszaérsz a kiindulási ponthoz. A légzőgáz-felhasználás megtervezésekor figyelembe vesszük a merülési útvonalat és a különböző mélységeket is, így biztonságosan tudunk végighaladni a merülőhelyen.
A tájoló, a búvárcomputer, a mélységmérő és a nyomásmérő figyelése mind elengedhetetlen a víz alatti tájékozódáshoz, de emellett a környezetre is figyelnünk kell és meg kell jegyeznünk azokat a jól elkülöníthető víz alatti nevezetességeket, objektumokat amik segítik a tájékozódásunkat. Minél több gyakorlatra teszel szert, annál könnyebben tudsz a víz alatt tájékozódni és nem leszel teljes mértékben ráutalva a merülésvezetőre. Ezáltal sokkal komfortosabban és biztonságosabban merülhetsz te is. Ha pedig szeretnéd gyakorolni ezt a készséget, akkor gyere és merülj velünk, megtanítjuk neked a víz alatti tájékozódás trükkjeit is.